Flash News
No posts found
Üye değilsin. Giriş yap yada Üye ol!
Left Title
 • Mobil Oyunlar

  En güncel mobil oyun haberlerini Durmaplay'den takip edin! İncelemeler, hileler ve tanıtımlarıyla beraber Mobil Oyun bölümümüz açıldı!

  Hemen Ziyaret Edin!
 • Filmler

  En son çıkan filmleri, sizin için Durmaplay'de listeledik! Durmaplay'in Sinema bölümünü mutlaka ziyaret edin!

  Durmaplay Sinema Köşesi
Right Title
 • Oyun E-Pinleri

  Oyun CD-KEY'leri ve E-Pinleri için en uygun fiyat garantisiyle Durmaplay'i kullanın!  Durmaplay.com

 • Gezi – Seyehat Köşesi

  Dış ülkeler hakkında çok detaylı bilgi almak için, gezi bloğumuzu ziyaret edin. Sizler için dünyanın tüm ülkelerini inceliyoruz ve yazıyoruz!

  Durmaplay.com

Karabasan Gerçek mi?

Karabasan gerçekmi? Gerçekten karabasan diye birşey varmı yoksa eskilerden kalma bir korku hikayesinden ibaretmi. Gecenin ortasında uyanıp hareket edememek, ses çıkarmak isteyip çıkaramamak, zor nefes almak ve üzerinde birşey oturuyor gibi hissetmek gibi değişik etkiler karabasan denilen durumda yaşanabilir. Sonuçta yaşamları süresince herkesin başına 1 veya 2 kez gelen ve hem gerçekleştiği sırada hem de uyandıktan sonra eğerki hatırlanırsa insanın içini ürperten ve korkutan bir olaydır karabasan. Hakkında sayısız literatür olan karabasan aslında bilimsel olarak çok basit bir dille açıklanmaktadır.

Tıb bilimindeki adı Uyku Felci olarak geçer. Genellikle ilk uyku evresi ile ana uyku evresi arasında geçiş döneminde yaşanan zihnin ve beynin tamamen açık olması fakat kasların hiçbir şekilde aktif olmaması durumudur. Tam olarak neden ve hangi sebeplerden kaynaklı gerçekleştiği bilinmesede genelde kaynağının aşırı stres veya gerginlik olduğu söylenir. Gün içinde iş veya günlük hayatta yaşanan sıkıntılar tartışmalar gerginlikler içe atılır ve paylaşılmaz ise bu tip durumlar gerçekleşebilir. Ayrıca uzun süredir kişiyi rahatsız eden ve çözüm bulunamayan sıkıntılarda bu tip bir duruma neden olabilir. Çok nadir gerçekleşen bu durum her ne kadar tıp dilinde açıklansada insanların genede bu durumdan korkmaya devam edecekleri kesin.